3. Śnieżnica

Śnieżnica:  wznosi się ponad miejscowościami: Kasina Wielka, Gruszowiec, Dobra, Porąbka i Wola Skrzydlańska.            Od pobliskiego Ćwilina oddzielona jest głęboką przełęczą Gruszowiec.

Dopuszczalny kierunek wiatru: NE - NW.

 

Wysokość startowiska: 
980 m n.p.m.
Deniwelacja: 
450 m.
Współrzędne: 
49°43'00.3"N 20°10'38.6"E
Kierunek zalecany: 
NWW – NEE
Kierunek możliwy: 
NNE - NNW

I. Dotarcie na miejsce

W zależności od tego czy planujemy wykonać zlot czy lecieć na przelot zostawiamy samochód:

Zlot - po północnej stronie góry (w Kasinie Wielkiej kierujcie się do stacji narciarskiej „Śnieżnica”) Jadąc od Wiśniowej skręcacie za centrum w lewo. Na górę można dostać się wyciągiem, który w zimie kursuje standardowo, a w lecie i w weekendy o pełnych godzinach (info: http://www.snieznica.pl/lato). Trasa piesza biegnie najpierw wzdłuż wyciągu, później niebieskim szlakiem, który idzie na wschód. Dotrzecie nim do szczytu góry, na którym znajduje się drewniany krzyż. Ok. 25 m przed krzyżem, po lewej stronie jest słabo widoczna ścieżka prowadząca na start – w dół, na północne zbocze.

Przelot – po południowej stronie góry (przy drodze Mszana D. – Limanowa), we wsi Gruszowiec, na szczycie przełęczy Gruszowiec (przełęcz łącząca Śnieżnicę i Ćwilin) jest bar „Pod Cyckiem” nazywany też „Pod Śnieżnicą”. Samochód możecie zostawić właśnie tam, pod warunkiem że jesteście klientami baru. Nie zapominajcie o tym. Aby dojść na szczyt kierujcie się szlakiem niebieskim  aż dotrzecie do krzyża na szczycie. Wychodzi się ok. 50 min.

II. Start

Startowisko na Śnieżnicy nie jest startowiskiem w znaczeniu prawnym tego słowa. Jest tylko miejscem nadającym się do wykonania startu nożnego przy użyciu paralotni lub lotni.

Teren startowiska jest terenem prywatnym. Niedozwolona jest jakakolwiek ingerencja w jego stan!

Na startowisku mieszczą się 3x2 skrzydła. Startujemy przy wiatrach NE do NW. Przy maksymalnych odchyłkach i dużej sile występują turbulencję - zdarzyła się już niejedna połówka zaraz po starcie. Obserwujcie bardziej doświadczonych pilotów.

Nie zostawiajcie po sobie śmieci!

III. Lądowanie

Lądowisko pod Śnieżnicą nie jest lądowiskiem w znaczeniu prawnym tego słowa. Jest tylko miejscem nadającym się do lądowania przy użyciu paralotni lub lotni.

Miejsce gdzie zwykle lądujemy nie jest widoczne ze startowiska. Stojąc w osi startu znajduje się ono mniej więcej na NW w odległości ok. 2 km Są to nieużytki położone poniżej parkingu stacji narciarskiej (kiedyś stacja kolejowa „Kasina Wielka”). W okolicy lądowiska siła wiatru jest często dużo wyższa niż ogólna siła wiatru, więc uwzględnijcie to podczas rozplanowywania wysokości przy podejściu.  

IV. Zdobywanie wysokości

Uwaga: Śnieżnica znajduje się w bezpośredniej bliskości strefy TMA Balice. 

Zbocze Śnieżnicy jest zwykle obfite w termikę. Przy słabym wietrze dobrze jest sprawdzić przedpole, a przy odchyłkach bardzo dobrze działają żebra (również nisko). Uwaga: przy odchyłkach dolatując nisko do żeber od zawietrznej, występują turbulencje. W okolicy górnej części trasy narciarskiej również występują turbulencje.

Gdy ciężko jest dokręcić wysoko nad Śnieżnicą możecie przeskoczyć lub zdryfować na Ćwilin i tam szukać mocniejszego komina. Uwaga: przy zboczu Ćwilina występują umiarkowane turbulencje.

Gdy brak jest konkretnego komina przy mocnej zachodniej odchyłce, spróbujcie przebić się na stok NW - W, aż za trasę narciarską. Często występuje tam konkretny komin.

V. Przelot

Zwykle nie ma potrzeby dokręcać max nad Śnieżnicą, gdyż komin i chmura nad Ćwilinem są wydajniejsze i tam z łatwością dokręcicie podstawę. Kolejny przeskok jest też zwykle krótki. Początkujący   przelotowcy powinni uważać wlatując w Gorce – trzymajcie się wysoko. 

Rekord Śnieżnicy wynosi 118 km i należy do Michała „Spike’a” Gierlacha (UFO Team).  

VI. Kamera 1

  •    0min:
  • -5min:   
  • -10min:
  • -15min:
  • -20min:

VI. Kamera 2

  •    0min:
  • -5min:   
  • -10min:
  • -15min:
  • -20min:
 

Copyright SPBW. Wszelkie prawa zastrzeżone.